انواع روکش های زیر کونیا و مزایای آن ها

انواع روکش های زیر کونیا و مزایای آن ها

روکش های دندانی کلاهکی هستند که روی دندان یا ایمپلنت دندان را می پوشانند. دندانپزشکان اغلب روکش های دندان را به عنوان راهی برای حمایت از دندان های شکسته، ضعیف یا بدشکل توصیه می کنند.

همچنین می توان از آنها برای پوشاندن دندان بد ساییده یا تغییر رنگ استفاده کرد. آنها همچنین می توانند همراه با بریج دندان برای تقویت چندین دندان استفاده شوند.

روکش های دندان از مواد مختلفی مانند سرامیک و فلز ساخته می شوند. یکی دیگر از گزینه هایی که در سال های اخیر بسیار محبوب شده است روکش زیرکونیومی است که در مقاله بعدی در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

در مقاله امروز ابتدا به تعریفی از این نوع روکش دندان می پردازیم سپس در مورد مزایا و انواع آن صحبت می کنیم. در ادامه روکش زیرکونیا را با روکش معمولی مقایسه می کنیم و در نهایت مراحل ساخت روکش و هزینه تاج زیرکونیا را توضیح می دهیم. لطفا تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

کلینیک تخصصی دندانپزشکی فیکس با کادری مجرب، خدمات زیبایی حفره دهان و دندان را با پرداخت هزینه کامل ارائه می دهد.

برای دریافت مشاوره رایگان یا استعلام قیمت، شماره خود را در کادر پایین صفحه وارد کنید یا بر روی لینک زیر کلیک کنید.

روکش زیرکونیوم چیست؟

روکش زیرکونیوم

زیرکونیوم یک اکسید فلزی است که از زیرکونیوم (فلزی از خانواده تیتانیوم) به دست می آید و در سراسر جهان یافت می شود.

بسیاری از اقلام خانگی مانند ظروف غذاخوری، لوله ها و وسایل برقی از زیرکونیوم ساخته شده اند. همچنین به دلیل استحکام و دوام طبیعی، یک ماده ایده آل برای ونیرهای دندانی است.

روکش های زیرکونیا برای بیمارانی که به دنبال روکش های خلفی هستند (برای دندان های عقبی) بهترین هستند زیرا آنها به قدرت زیادی برای جویدن و هضم غذا نیاز دارند. دلیل اصلی محبوبیت روکش های زیرکونیا، استحکام استثنایی و ظاهر طبیعی آن ها به دندان ها است.

مزایای روکش زیرکونیوم

مزایای روکش زیرکونیوم

تاج های زیرکونیا به دلیل مزایای فراوانی که دارند به طور فزاینده ای محبوب می شوند.

استحکام – قدرت

یکی از مهمترین مزایای تاج زیرکونیایی استحکام آن است. گفته می شود که این روکش ها 5 برابر قوی تر از سایر روکش های تمام سرامیکی هستند.

دندان های عقب شما فشار زیادی را برای جویدن غذا وارد می کنند، بنابراین تاج این دندان ها باید از مواد محکمی ساخته شوند تا در برابر این فشار مقاومت کنند.

زیرکونیا انتخاب خوبی برای روکش روی دندان های عقب است. همچنین از آنجایی که روکش زیرکونیا بسیار محکم است، دندانپزشک نیازی به انجام کارهای زیادی برای آماده سازی دندان شما ندارد.

تحمل

اگر بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید تاج های زیرکونیومی می توانند تا 10 سال دوام بیاورند. نوع جدیدی به نام تاج های زیرکونیایی یکپارچه نیز دوام بیشتری دارد.

زیست سازگاری

زیرکونیوم به دلیل زیست سازگاری بالایی که دارد اولین انتخاب بسیاری از دندانپزشکان است. زیست سازگاری بالای یک ماده به این معنی است که احتمال واکنش یا واکنش های التهابی بدن به آن ماده بسیار کم است.

فرآیند تک جلسه ای

بسیاری از دندانپزشکان می توانند به جای فرستادن قالبی از دندان شما به آزمایشگاه برای ساخت روکش، روکش زیرکونیا را در مطب خود ایجاد کنند. بنابراین آنها می توانند آن تاج را در یک بار ملاقات به دهان شما بچسبانند.

فرآیند CEREC یا ترمیم آرایشی سرامیکی تک جلسه ای، از فناوری طراحی یا ساخت کامپیوتری برای سرعت بخشیدن به این فرآیند استفاده می کند. دندانپزشک با استفاده از تراش دندان، روکشی از بلوک زیرکونیا می سازد و تمام مراحل در یک جلسه انجام می شود.

انواع روکش زیرکونیا

انواع روکش زیرکونیا

روکش های زیرکونیا را می توان برای مصارف مختلفی در عمل های زیبایی و ترمیمی دندان استفاده کرد. آنها راهی عالی برای تقویت دندان شکسته و ترک خورده یا پوشاندن دندان لکه دار و تغییر رنگ یا بازگرداندن ظاهر ایمپلنت دندانی هستند. در زیر دو نمونه از آنها را ارائه می دهیم.

روکش های زیرکونیایی یکپارچه

روکش های زیرکونیایی یکپارچه

این نوع سرامیک دندان دارای اکسید زیرکونیوم است که باعث می شود تقریباً نشکن باشد. این سرامیک جامد در برابر خرد شدن، ترک خوردن و لکه شدن مقاوم است.

رنگ آن را می توان متناسب با دندان های اطراف انتخاب کرد، اما کمی مات است. از آنجایی که رنگ مات برای خیلی ها جذاب نیست، معمولاً از ترمیم های یکپارچه برای دندان های عقب استفاده می شود.

روکش های زیرکونیایی لایه ای

روکش های زیرکونیایی لایه ای

همانطور که از نام آن پیداست، ترمیم های لایه ای با استفاده از خاک رس لیتیوم دی سیلیکات که روی یک پوشش سرامیکی قرار گرفته است، ساخته می شوند. رنگ و شفافیت آنها شبیه مینای دندان طبیعی بوده و زیباتر هستند. به همین دلیل گزینه مناسبی برای پوشاندن دندان های جلو هستند.

مقایسه روکش زیرکونیوم و روکش معمولی (PFM)

روکش‌های PFM (کامپوزیت سرامیک-فلز) سال‌هاست که در بازار هستند و به همین دلیل بسیار قابل اعتماد هستند. PFM ها در صورت استفاده در موقعیت های صحیح و با رعایت بهداشت بیمار می توانند تا 30 سال عمر کنند. برخی از مهم ترین ویژگی های پوشش های معمولی عبارتند از:

آنها قوی هستند و برای استفاده در تمام نواحی دهان و در اکثر شرایط بالینی مناسب هستند. اما احتمال ترک خوردن رویه سرامیکی وجود دارد.
موفقیت بالینی ترمیم های PFM از طریق مطالعات طولانی مدت ثابت شده است.

مطالعات بالینی نشان داده است که روکش‌های PFM منفرد (تک) سال‌ها دوام می‌آورند و بریج‌های سه واحدی PFM عمر نسبتاً طولانی‌تری دارند.
پل ها و تاج های PFM زیبایی قابل قبولی را به خصوص در چند سال اول ارائه می دهند.

اگر لثه ها عقب بروند، لبه های فلزی روکش مشخص شده و به صورت خط شکسته ظاهر می شوند.

ممکن است در برخی افراد واکنش های آلرژیک ایجاد کند.

اما پوشش زیرکونیا به عنوان یک پوشش تمام سرامیک ساختاری مشابه PFM دارد اما به جای فلز از زیرکونیوم در مرکز پوشش استفاده شده است که رنگ سفید دارد.

برخی از ویژگی های روکش زیرکونیا عبارتند از:

 • زیست سازگاری بالای زیرکونیا در بیمارانی که واکنش های آلرژیک به ترمیم های PFM دارند، ایجاد حساسیت نمی کند.
 • مقاوم در برابر ترک خوردن، پر شدن لب و تغییر رنگ
 • آنها برای ترمیم های کامل تاج که در آن زیبایی شناسی بسیار مهم است و به استحکام بیشتری نیاز است، ایده آل هستند.
 • آنها در برابر گرما و سرما مقاوم هستند که باعث کاهش حساسیت می شود.
 • به آماده سازی کمتر دندان نیاز دارد.
 • عقب رفتن لثه ها تاثیری در زیبایی آن ها نخواهد داشت و از تغییر رنگ حاشیه دندان جلوگیری می شود.
 • به دلیل استحکام بالایی که دارد برای افرادی که دندان قروچه دارند توصیه می شود.

مراحل ساخت روکش زیرکونیا

مراحل ساخت روکش زیرکونیا

برای پوشاندن دندان ها معمولاً مراحل زیر انجام می شود:

 • ابتدا دندان مورد نظر معاینه می شود. اگر عفونت یا مشکلات دیگری وجود نداشته باشد، دندان تراشیده می شود تا جایی برای تاج ایجاد شود.
 • سپس از دندان تراشیده شده تشکیل می شود. سپس پوشش منطبق شما از این الگو ساخته خواهد شد.
 • پس از آماده شدن روکش، دندانپزشک آن را با چسب مخصوص روی دندان ثابت می کند.
 • در نهایت با انجام تست کربن (فشردن با شاخک روی ورقه کربن) تناسب و ارتفاع روکش زیرکونیا بررسی می شود.

قیمت روکش زیرکونیوم

هزینه روکش زیرکونیا بسته به محل زندگی، تجربه دندانپزشک و اندازه تاج متفاوت است. اما به طور کلی روکش زیرکونیا هزینه بالایی دارد و در مقایسه با روکش های دیگر مانند چینی قیمت بیشتری دارد.

اما با توجه به ماندگاری بالا، ظاهر طبیعی و سازگاری عالی با بافت بدن، صرف این مبلغ بیشتر منطقی به نظر می رسد و مانند یک سرمایه گذاری بلند مدت است.

آیا تاج های زیرکونیا ایمن هستند؟

دی اکسید زیرکونیوم به طور گسترده در پروتزهای پزشکی به عنوان جایگزین مفصل از دهه 1960 استفاده شده است. بنابراین از دیرباز در بدن انسان مورد استفاده قرار گرفته است.

استحکام و زیست سازگاری آن را به گزینه ای ایده آل و ایمن برای مواد ترمیمی دندان تبدیل می کند. بسیاری از بیماران در مورد استفاده از فلزات در ترمیم دندان و اثرات نامطلوب آن بر سلامت خود نگران هستند.

با استفاده از زیرکونیوم این نگرانی از بین می رود زیرا از نظر شیمیایی غیر فعال و غیر واکنشی است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.