بهترین خمیر دندان برای کامپوزیت

بهترین خمیر دندان برای کامپوزیت کدام است؟

تمایل به ساخت کامپوزیت های دندانی در سال های اخیر به طور قابل توجهی افزایش یافته است. کامپوزیت ها می توانند بسیاری از عیوب دندانی مانند شکستگی، فاصله بین دندان ها، دندان های بزرگ و کوچک غیر طبیعی را اصلاح کنند و لبخند شما را زیباتر کنند.

کامپوزیت همچنین می تواند به عنوان ماده پرکننده برای ترمیم دندان های عقب استفاده شود. با توجه به مواد خاص کامپوزیت، لازم است از خمیر دندان مناسب برای شستشوی آنها استفاده شود.

خمیر دندان کامپوزیت باید با مواد کامپوزیت شما سازگار باشد و فرسوده نشود. در این مقاله به بررسی انواع خوب و بد خمیردندان برای کامپوزیت ها و معرفی بهترین برندها می پردازیم.

چگونه از کامپوزیت دندان مراقبت کنیم؟

مهمترین وظیفه کامپوزیت پوشاندن عیوب قابل مشاهده دندان است. بنابراین می توان گفت که استفاده از آن در زیبایی بیشتر از اهداف درمانی است.

به همین دلیل برای حفظ زیبایی آن باید به طور جدی از آنها مراقبت کرد. رعایت بهداشت دهان و دندان همیشه ضروری است و به بهبود سلامت دهان و دندان کمک می کند.

اما برای کسانی که به آهنگسازی مشغول بودند اهمیت آن دوچندان است. زیرا ونیرهای کامپوزیت نسبت به سطح طبیعی دندان آسیب پذیرتر هستند و با هیچ خمیردندانی تمیز نمی شوند.

برای مراقبت بهتر از کامپوزیت ها، بهتر است سالی دو بار به دندانپزشک مراجعه کنید تا وضعیت دندان های خود را از نظر لایه برداری، تشکیل پلاک، التهاب لثه و شل شدن کامپوزیت ها بررسی کند.

با انجام این مراحل، کامپوزیت دندان شما برای سال های آینده از دندان های شما محافظت می کند. میانگین طول عمر ونیرهای کامپوزیت بین 7 تا 15 سال است که بستگی به مراقبت شما از آنها دارد.

اما اگر مراقبت و بهداشت دهان و دندان را رعایت نکنید، می توانید به طور جدی به روکش ها، مینای دندان و ساختار دندان آسیب وارد کنید.

به عنوان مثال، اگر از خمیر دندان نامناسب استفاده کنید، روکش ها نازک می شوند یا ممکن است با التهاب لثه مواجه شوید. اگر به طور منظم نخ دندان نکشید، باکتری هایی که باعث ایجاد حفره می شوند می توانند بین دندان های شما ایجاد شوند.

ویژگی های بهترین خمیر دندان برای دندان های کامپوزیت

ویژگی های بهترین خمیر دندان برای دندان های کامپوزیت

در حین نصب کامپوزیت ممکن است دندان های شما کمی تراشیده شده و شکل آنها تغییر کند. بنابراین هنگام نصب یک کامپوزیت، باید آن را به عنوان یک انتخاب دائمی در نظر بگیرید.

اگر کامپوزیت شما شکسته یا بریده شده است، یا اگر دندان شما زیر روکش شکسته است، باید یک روکش جدید دوباره روی آن قرار دهید.

بنابراین برای جلوگیری از هزینه های اضافی یا از دست دادن دندان، استفاده از خمیر دندان مناسب ضروری است. خمیر دندان مناسب برای کامپوزیت باید دارای ویژگی های زیر باشد:

1- غیر ساینده باشد

اکثر خمیردندان های موجود در بازار حاوی موادی هستند که مقداری از سطح خارجی دندان ها را از بین می برند. این خمیردندان ها حاوی موادی مانند پراکسید هیدروژن و جوش شیرین هستند که سطح خارجی دندان را حل می کند و در نتیجه به سفید شدن دندان ها کمک می کند.

کسانی که دندان های طبیعی دارند می توانند از این خمیر دندان استفاده کنند. اگرچه استفاده زیاد از آن برای دندان های طبیعی نیز مضر خواهد بود.

2- ضد حساسیت باشد

برخی از ترکیبات خمیردندان می توانند باعث حساسیت دهان و لثه شوند. آلرژی می تواند باعث التهاب و زخم شود که می تواند روکش ها را از جای خود خارج کند.

همه افراد به مواد مشابهی آلرژی ندارند و شما می توانید بر اساس تجربه خود یاد بگیرید که به کدام مواد حساسیت دارید.

اسانس نعناع، ​​الکل و شیرین کننده های مصنوعی می توانند باعث واکنش های آلرژیک شوند. بنابراین لازم است خمیر دندان کامپوزیت حاوی مواد حساسیت زا نباشد.

3- ضد پوسیدگی

جلوگیری از پوسیدگی دندان باعث افزایش عمر کامپوزیت شما می شود. حفره ها باعث ایجاد سوراخ در دندان می شوند و باعث شل شدن روکش می شوند.

در صورت نیاز به درمان دندانی، روکش نیز باید برداشته شود. به این ترتیب بازدارنده خوردگی باعث افزایش دوام کامپوزیت شما می شود. استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند.

4- استفاده از ژل دندان به جای خمیر دندان

ژل دندان انتخاب بهتری نسبت به خمیر است. این مواد کمتر ساینده و ضد حساسیت هستند.

روش صحیح مسواک زدن دندان های کامپوزیت

روش صحیح مسواک زدن دندان های کامپوزیت

برای تمیز کردن دندان های کامپوزیت باید از مسواک نرم استفاده کرد. یک مسواک سخت می تواند کامپوزیت دندان شما را خراش دهد و فرسوده کند.

این می تواند باعث شود کامپوزیت شما به مرور زمان خراب شود یا در اثر خراش پلاک ایجاد شود. برای مسواک زدن دندان های خود را به آرامی با یک مسواک نرم مسواک بزنید و تمام سطوح داخلی و خارجی دندان های خود را به مدت پنج دقیقه مسواک بزنید.

مسواک زدن لثه، زبان و زیر بغل را فراموش نکنید. بهتر است مسواک شما سر کوچکی داشته باشد تا بتواند به راحتی به تمام قسمت های دهان برسد.

حداقل دو بار در روز دندان های خود را مسواک بزنید و یک بار نخ دندان بکشید تا پلاک از روی دندان هایتان پاک شود.

همچنین استفاده از خمیر دندان مناسب برای کامپوزیت ضروری است. همانطور که در بالا ذکر شد، خمیر دندان کامپوزیت نباید حاوی مواد ساینده مانند جوش شیرین باشد و نباید باعث ایجاد حساسیت در دهان و لثه شود.

سوالات متداول

آیا خمیر دندان سفید کننده انتخاب خوبی است؟

بسیاری از مردم نگران حفظ روشنایی و سفیدی کامپوزیت ها هستند و نمی دانند که آیا خمیر دندان سفید کننده انتخاب خوبی است یا خیر.

در حالی که خمیردندان‌های سفیدکننده ممکن است برای روکش‌ها مفید باشند، اما در واقع می‌توانند تأثیر معکوس بر سلامت دندان داشته باشند.

کامپوزیت ها به طور طبیعی مقاوم در برابر لکه هستند و به سفید کننده های موجود در خمیردندان های سفید کننده واکنش نشان نمی دهند.

در واقع، بسیاری از مواد تشکیل دهنده خمیردندان های سفید کننده، ساینده هستند و می توانند تأثیر منفی بیش از حد بر روی ونیرهای کامپوزیت داشته باشند.

با استفاده مکرر، خمیردندان های سفیدکننده می توانند باعث ایجاد خراش و نازک شدن سطح کامپوزیت شوند که به مرور زمان منجر به تجمع جرم و تیره شدن رنگ پوشش می شود.

هنگام خرید خمیر دندان باید به چه ویژگی هایی توجه کرد؟

پس از نصب کامپوزیت ونیر، مهم است که افراد خمیر دندانی را انتخاب کنند که دندان ها و لثه ها را بدون آسیب رساندن به روکش ها تمیز کند.

خوشبختانه، پیدا کردن خمیر دندان مناسب چندان دشوار نیست. هنگام انتخاب خمیر دندان برای کامپوزیت، به ویژگی های زیر توجه کنید:

  • از خمیردندان های حاوی مواد ساینده مانند جوش شیرین و پراکسید هیدروژن خودداری کنید.
  • به جای خمیردندان به دنبال ژل دندان باشید.
  • یک خمیر دندان ضد پوسیدگی انتخاب کنید.
  • از خمیر دندان های سفید کننده خودداری کنید.

مزایا و معایب خمیر دندان ساینده چیست؟

خمیردندان ها اغلب از مواد ساینده برای تمیز کردن دندان استفاده می کنند. رایج ترین عناصر مورد استفاده در اینها عبارتند از کربنات کلسیم، دی اکسید سیلیکون، هیدروکسید آلومینیوم و آلومینیوم یا فسفات کلسیم.

آنها پلاک و تارتار را تمیز می کنند و دندان ها را تمیزتر و سفیدتر می کنند.

با این حال، خاراندن و ساییدن بخشی از لایه بیرونی دندان را نیز از بین می برد. این لایه بیرونی محافظ به نام مینای دندان در معرض آسیب دائمی قرار دارد.

هنگامی که لمینت دارید، پزشک مقداری از سطح مینای دندان شما را می تراشد. این باعث آسیب پذیری بیشتر دندان ها می شود.

به همین دلیل خمیر دندان کامپوزیت نباید حاوی مواد ساینده باشد تا به دندان آسیب نرساند. علاوه بر این، با گذشت زمان، این خمیر دندان‌ها روکش‌ها را از بین می‌برند و می‌توانند باعث شکستن یا ترک خوردن آن‌ها شوند.

چگونه یک دندان پوسیده کامپوزیت شما را از بین می برد؟

حفره ها به دلیل فعالیت باکتری ها در سطح خارجی دندان ایجاد می شوند و بعد از کامپوزیت بیشتر به دلیل نازک شدن مینای دندان این اتفاق رخ می دهد.

باکتری ها می توانند به مینای طبیعی دندان در انتهای تاج حمله کنند. باکتری ها می توانند مینای دندان را از بین ببرند و باعث پوسیدگی دندان شوند.

حفره های زیر کامپوزیت ها اغلب از دید پنهان هستند و تا زمانی که احساس ناراحتی نکنید متوجه پوسیدگی خود نخواهید شد. بنابراین لازم است دو بار در سال برای بررسی وضعیت دندان ها به دندانپزشک مراجعه کنید.

پوسیدگی باعث لق شدن کامپوزیت شما می شود و اگر برای مدت طولانی تشخیص داده نشود، پوسیدگی می تواند تا جایی پیش برود که برای نجات دندان نیاز به کانال ریشه داشته باشید. در این صورت دندانپزشک باید روکش را بردارد.

هنگام بررسی دندان های کامپوزیت، مهم است که به یاد داشته باشید که طول عمر روکش ها بستگی زیادی به مراقبت از بهداشت دهان و دندان خود دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.