معنای سدیشن در دندانپزشکی

سدیشن یا آرام بخش در دندانپزشکی به چه معناست؟

آرامبخش یا سدیشن در دندانپزشکی برای کسانی که از درمان دندانپزشکی و مراجعه به دندانپزشکی می ترسند یا مضطرب هستند گزینه بسیار خوبی است.

آرام بخش نوعی دارویی است که برای آرام کردن بیمار و کمک به آرامش او در حین ملاقات استفاده می شود. دندانپزشکی آرام بخش اغلب “آرام بخش” نامیده می شود.

یکی از مزایای سدیشن این است که بیماران اغلب احساس می کنند که این عمل فقط چند دقیقه طول می کشد، در حالی که می تواند 1-2 ساعت باشد.

4 نوع آرامبخش در دندانپزشکی استفاده می شود.

آرام بخش اکسید نیتروژن

آرام بخش اکسید نیتروژن

سدیشن استنشاقی است. یک سدیشن خفیف که اغلب در کودکان استفاده می شود، همچنین به عنوان “گاز خنده” شناخته می شود. یک بیمار هوشیار که مخلوطی از اکسید نیتروژن و اکسیژن را استنشاق می کند، از طریق یک قطعه بینی به داخل و خارج بینی استنشاق می شود.

بیمار در طول عمل بیدار نگه داشته می شود و هوشیاری ذهنی کافی برای پاسخ به سوالات و دستورالعمل های تیم دندانپزشکی را حفظ می کند.

دندانپزشک سطح آرام بخشی که به بیمار داده می شود را کنترل می کند و پس از از بین رفتن سریع آن را از بین می برد.

پس از پایان عمل جراحی و از بین رفتن آرامبخش اکسید نیتروژن، بیمار باید به حالت طبیعی خود بازگردد. با این نوع آرامبخش، بیماران می توانند پس از آن رانندگی کنند.

آرام بخش خوراکی

این دارو به صورت قرص یا مایع به صورت خوراکی مصرف می شود و قبل از درمان در مطب دندانپزشکی شما تجویز می شود. معمولاً 1 ساعت قبل از ویزیت مصرف می‌شود و می‌تواند سطح متوسطی از آرام‌بخشی ایجاد کند.

داروهای آرام بخش می توانند باعث ایجاد احساس خواب آلودگی شوند و برخی از بیماران دچار سردرگمی و خواب آلودگی شوند.

آرام‌ بخش داخل وریدی

 

همچنین به عنوان آرام بخش آگاهانه شناخته می شود. آرام بخش داخل وریدی به سرعت عمل می کند زیرا به صورت داخل وریدی از طریق ورید تجویز می شود و دندانپزشک می تواند به طور مداوم سطح سدیشنی را در حد راحت تنظیم کند.

حتی اگر بیمار هنوز هوشیار باشد، باعث می شود احساس هوشیاری کمتری داشته باشد. سپس بیمار باید ترتیبی دهد که یکی از دوستان یا اعضای خانواده آنها را به خانه برساند، زیرا فرد باید بقیه روز را استراحت کند.

بیهوشی عمومی

بیهوشی عمومی

آرام بخش برای بی هوشی عمیق است. بیمار کاملاً خواب است و تا زمانی که بیهوشی از بین نرود یا با دارو معکوس نشود نمی توان او را بیدار کرد. یک لوله تنفسی در گلوی بیمار قرار می گیرد که تا پایان عمل به دستگاه تنفسی متصل است.

انواع بیهوشی مورد استفاده در جراحی دندان

همه آرام بخش ها برای همه بی خطر نیستند. برای شما و دندانپزشکتان مهم است که مزایا و خطرات مرتبط را درک کنید تا بهترین گزینه درمانی را برای خود انتخاب کنید. اگر در مورد درمان دندانپزشکی یا میزان آرام بخشی توصیه شده برای شما سوالی دارید، قبل از درمان با دندانپزشک خود صحبت کنید.

افرادی که سطح قابل توجهی از اضطراب دندانپزشکی دارند اغلب از رفتن به دندانپزشک اجتناب می کنند – بنابراین در این بین، مشکلات دندان زمانی بدتر می شوند که به راحتی با یک تمیز کردن ساده و معاینه دندانی شش ماهه برطرف شوند. دلایل از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما احساس درد، یک تجربه آسیب‌زای قبلی، یا وجود سوزن و مته‌ها از رایج‌ترین دلایل ذکر شده است. این اضطراب می تواند به یک فوبی عمیق تبدیل شود که آنها را از جستجوی مراقبت های دندانی باز می دارد تا زمانی که یک اورژانس آنها را بدون چاره ای رها کند.

خوشبختانه، درمان‌های دارویی مانند آرام‌بخشی IV (داخل وریدی) راهی کاملاً بدون درد را برای بیماران فراهم می‌کند تا تحت هر نوع روش‌های دندانپزشکی، حتی تمیز کردن منظم، قرار گیرند – تنها کاری که باید انجام دهید این است که بخواهید. در طول عمل احساس آرامش یا خواب آلودگی خواهید کرد و به دندانپزشک خود اجازه می دهید بدون وقفه به کار خود ادامه دهد.

در مرحله بعد، ما در مورد تفاوت های کلیدی بین دندانپزشکی آرام بخش IV و بیهوشی عمومی صحبت خواهیم کرد، و جایی که می توانید برای شروع یک تجربه دندانپزشکی لذت بخش برای تغییر مراجعه کنید.

بیهوشی عمومی چه تفاوتی با سایر آرامبخش ها دارد؟

بیهوشی عمومی نوع قوی تری از آرامبخشی است که معمولاً شامل ترکیبی از داروی داخل وریدی و گاز استنشاقی است. یک متخصص بیهوشی یا دندانپزشکی که دارای مجوز بیهوشی است داروهایی را تجویز می کند که برای القای خواب عمیق طراحی شده اند.

بیهوشی عمومی نیاز به یک متخصص بیهوشی دارد تا علائم حیاتی شما را در طول عمل به دقت بررسی کند.

برخلاف آرامبخشی داخل وریدی، بیهوشی عمومی بر سیستم قلبی عروقی و تنفسی فشار وارد می کند و درمان را برای بسیاری از افراد نامناسب می کند.

اگر شرایط خاصی از قبل وجود داشته باشد، ممکن است بیشتر مستعد عوارض جانبی بیهوشی عمومی باشید:

  • تشنج
  • فوت کردن، دمیدن
  • چاقی
  • فشار خون بالا
  • دیابت
  • سابقه مصرف بیش از حد الکل

دندانپزشکی آرامبخش داخل وریدی چگونه کار می کند؟

اگر برای ویزیت دندانپزشکی خود درخواست آرامبخشی داخل وریدی دارید، دندانپزشک یا دستیار دندانپزشک یک آرامبخش خفیف را به صورت داخل وریدی در بازوی شما تجویز می کند. نیازی به متخصص بیهوشی نیست زیرا آرام بخش بسیار خفیف تر از بیهوشی عمومی است.

سخن پایانی

امروزه بیماران گزینه های بی دردسر زیادی برای حفظ سلامت و استحکام دندان های خود دارند. اگر مایلید در مورد آرامبخشی داخل وریدی اطلاعات بیشتری کسب کنید، با مطب دندانپزشکی 24 ساعته فیکس کلینیک تماس بگیرید تا نوبت بگیرید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.