ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان یکی از مناسب ترین روش ها برای پرکردن دندان های از دست رفته است. در این روش که توسط متخصص انجام می شود، محل ریشه دندان توسط ماده مخصوصی اشغال می شود که تاجی شبیه به دندان روی آن نصب می شود.

در صورت درخواست، کاشت تک دندان یا کاشت فک کامل به صورت جداگانه انجام می شود. برای کاشت ایمپلنت دندان به مقدار کافی استخوان نیاز است.

اگر تراکم بافت استخوانی کافی نباشد، نمی توان از آن استفاده کرد؛ در این حالت، روشی برای تقویت آن انجام می شود که عمدتاً به آن پیوند استخوان می گویند.

در این مقاله به بررسی روش ایمپلنت دندان و خدمات فیکس کلینیک در این زمینه می پردازیم.

انواع روش ایمپلنت دندان

انواع روش های ایمپلنت

اولین چیزی که به ذهن بیمار متقاضی ایمپلنت می رسد این است که کدام نوع ایمپلنت بهترین است و گاهی اوقات از اینکه چه نوع ایمپلنت های دندانی در بازار وجود دارد (ایمپلنت های کره ای، آمریکایی، ایمپلنتیوم، دیو، سوئیسی، ایمپلنت sic و غیره) .. ) درمان او را به تعویق می اندازد.

بدون دانستن اینکه اکثر ایمپلنت ها تا زمانی که توسط دندانپزشکی انجام شوند که نحوه انجام آنها را می داند، خوب هستند. مهارت دندانپزشک در درمان ایمپلنت بسیار مهم و ضروری است.

1. ایمپلنت های داخل استخوانی

ایمپلنت های داخل استخوانی

این معروف ترین انواع ایمپلنت ها هستند که به شکل پیچی هستند که داخل استخوان قرار می گیرند.

2. ایمپلنت ساب پریوستال

ایمپلنت ساب پریوستئال

در مواردی استفاده می شود که استخوان فک پایین به شدت تخریب شده باشد و ساختاری است که روی فک پایین و زیر لثه قرار می گیرد. سپس یک ساختار مصنوعی بر روی آن نصب می شود.

3. کاشت گونه

در صورت استئومیلیت شدید فک بالا، ساختار فلزی به استخوان زیگوماتیک پیچ می شود.

دو نوع اخیر از ایمپلنت‌ها در حال حاضر به دلیل تکنیک‌های مختلف استئوپلاستی که برای بازسازی استخوان فک استفاده می‌شوند، به مقدار کم مورد استفاده قرار می‌گیرند.

4. ایمپلنت دندان با روش پانچ

ایمپلنت پانچ که ایمپلنت فوری، ایمپلنت غیرجراحی یا ایمپلنت فلپس نیز نامیده می شود، یکی از موثرترین روش ها برای جایگزینی دندان از دست رفته است.

در روش های مرسوم، لثه شکافته می شود و سپس جراح دندان، ایمپلنت را در زاویه و موقعیت صحیح در استخوان قرار می دهد. اما در روش پانچ از شکاف و برش استفاده نمی شود.

با کمک این روش، استخوان فک سریعتر به پایه ایمپلنت (نگهدارنده) جوش داده می شود و روند بهبودی سریعتر انجام می شود. به هر حال، بافت های اطراف دندان در طول فرآیند کاشت کمتر آسیب می بینند.

فوق تخصص ایمپلنت در تهران

فوق تخصص ایمپلنت در تهران

با مراجعه به فوق تخصص ایمپلنت می توانید تجربه بسیار خوبی از انجام این کار به دست آورید.

به طور کلی بهترین متخصص ایمپلنت فردی است که با تمام مراحل و روش های کاشت دندان آشنا باشد و تجربه ایمپلنت و مطابقت شرایط فک و لثه داشته باشد.

کلینیک دندانپزشکی فیکس کلینیک، با کادر متخصص و فوق تخصص ایمپلنت در تهران، آماده ارائه بهترین و با کیفیت ترین خدمات دندانپزشکی بهش ما عزیزان می باشد.

قیمت ایمپلنت دندان

شما تنها پس از معاینه توسط دندانپزشک می توانید هزینه لازم برای ایمپلنت دندان را دریافت کنید و به همین دلیل نمی توانید ابتدا درخواست قیمت کنید.

برای پاسخ به این سوال، دندانپزشک باید وضعیت دندان های بیمار را بررسی کند و سپس بر اساس نوع ایمپلنت و مواد مورد استفاده، قیمتی را اعلام کند. زیرا این مقدار متغیر است، ثابت نیست.

اما قیمت به عوامل زیادی بستگی دارد، از جمله:

 • کیفیت، کمیت و محل استخوان
 • تعداد دندان های تعویض شده
 • نوع پروتز
 • نوع مناسب ایمپلنت برای بیمار

این چیزی است که بر قیمت ایمپلنت دندان تاثیر می گذارد.

اما برای اطلاع از رنج قیمتی ایمپلنت دندان با مرکز روابط عمومی کلینیک دندانپزشکی فیکس کلینیک تماس بگیرید.

اهمیت ایمپلنت دندان

اهمیت ایمپلنت دندان

برخی افراد فکر می کنند که پر کردن فضای دندان از دست رفته چندان مهم نیست! آنها از خطر و آسیب دندان خالی اطلاعی ندارند و شاید برخی افراد بودجه کافی برای کاشت دندان را نداشته باشند.

اگر توانایی پرداخت ایمپلنت را ندارید، می توانید از روش های ارزان تری مانند ساخت دندان مصنوعی استفاده کنید. این روش ها بهتر از خالی گذاشتن آن و مواجهه با عوارض و خطرات ناشی از انجام ندادن آن است.

البته در کلینیک دندانپزشکی فیکس کلینیک می توانید تمام خدمات را به صورت اقساطی پرداخت کنید. بنابراین، می توانید از خدمات با کیفیت ایمپلنت برای حفظ سلامت دندان های خود بدون هیچ نگرانی بهره مند شوید.

واقعیت این است که وجود وکیوم و فضای خالی بین دندان ها مشکلات زیادی را ایجاد می کند.

خطرات دندان خالی

خطرات دندان خالی

از معایب و خطرات ایجاد ترک در دندان بدون ترمیم و پرکردن آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. تغییر موقعیت دندان ها: وقتی فضای خالی بین دندان ها ایجاد می شود، فشار بین دندان ها و لثه ها از بین می رود و این امکان وجود دارد که دندان ها و لثه ها برای پرکردن فضاهای خالی حرکت کنند.
 2. ایجاد بی نظمی در دندان ها، تغییر حالت چهره: حرکت دندان و تغییر لثه می تواند طرح لبخند و حتی حالت چهره شما را تا حد زیادی تغییر دهد و چهره شما را با لبخندی ناقص باقی بگذارد.
 3. مشکل در غذا خوردن و صحبت کردن: با وجود خالی بودن فضای دندان ها، غذا خوردن و جویدن شما مشکل دارد و حتی ممکن است روی گفتار شما تأثیر بگذارد.
 4. عفونت فضای خالی دندان: اگر بعد از خالی شدن دندان، فضا به درستی پر نشود، بقایای غذا در آنجا جمع می شود و به مرور زمان می تواند به دندان های عقبی آسیب رسانده و باعث بوی بد دهان شود.

با توجه به موارد فوق پیشنهاد می کنیم دندان های از دست رفته را جایگزین کنید. البته مراقب باشید که فضای خالی دندان عقل با دندان های دیگر مشکلی نداشته باشد، زیرا فشار باعث اختلال در تعریف دندان ها نمی شود.

خالی بودن فضای دندان حتی برای کسانی که می خواهند ارتودنسی انجام دهند نیز مشکل بزرگی است، هرچند می توان این فضا را با روش ارتودنسی پر کرد، اما اگر مدت زیادی از خالی بودن فضای دندان گذشته باشد و فاصله کمی بین دندان ها وجود داشته باشد. ، مناسب ترین روش کاشت دندان است.

سوالات متداول درباره ایمپلنت دندان

مزایای ایمپلنت دندان چیست؟

مزایای ایمپلنت دندان

ایمپلنت مزایای زیادی دارد. شامل:

 • هیچ دندان دیگری در طول کاشت از بین نخواهد رفت.
 • پایه ایمپلنت مانند ریشه دندان در داخل استخوان قرار می گیرد و به دلیل وجود ایمپلنت استخوان فک خراب نمی شود. بنابراین فرم صورت کمتر تحت تاثیر از دست دادن دندان ها قرار می گیرد.
 • ایمپلنت های دندانی معمولا طول عمر بیشتری نسبت به سایر درمان های جایگزین دارند و در صورت از بین رفتن ایمپلنت می توان دوباره آن را جایگزین کرد.
 • از دیگر مزایای ایمپلنت دندان می توان به بهبود طرح لبخند و افزایش اعتماد به نفس اشاره کرد.
 • ایمپلنت پایه محکمی برای دندان دائمی (ثابت) یا متحرک فراهم می کند و از نظر ظاهر و عملکرد بسیار با دندان های طبیعی سازگار است.
 • ایمپلنت های دندانی از تیتانیوم ساخته شده اند که با بافت های بدن انسان سازگار است.
 • به لطف وجود تیتانیوم، ایمپلنت در برابر اسید، نمک و ترکیبات اکسیژن مقاومت بالایی دارد و به سلامت دهان و دندان کمک می کند.
 • خاصیت غیر مغناطیسی ایمپلنت باعث افزایش سازگاری آن با استخوان فک می شود.
 • روی سطح تیتانیوم ایمپلنت یک لایه محافظ وجود دارد که از پوسیدگی و خوردگی محافظت می کند.

چه زمانی ایمپلنت دندان ضروری است؟

ایمپلنت های دندانی همیشه برای بیمارانی که دندان های از دست داده اند مفید است، اما درمان آن به عنوان یک ضرورت پزشکی چندان آسان نیست.

در زیر نکاتی برای تعیین نیاز به ایمپلنت دندان ذکر شده است:

 • سلامتی خود را ارزیابی کنید: مهمترین چیز سلامتی شماست. چند دندان از دست داده اید؟ آیا پیش بینی می کنید در آینده دندان های بیشتری از دست بدهید؟
  یک یا دو دندان را می توان با بریج جایگزین کرد، اما چندین دندان از دست رفته باید با ایمپلنت دندان جایگزین شوند. اگر بیشتر دندان‌هایتان را از دست داده‌اید و بقیه دندان‌هایتان در وضعیت نامناسبی هستند، ایمپلنت‌های دندانی یک راه‌حل عالی هستند.
 • گروه سنی خود را در نظر بگیرید: ما بسته به مرحله زندگی خود نیازهای متفاوتی برای ترمیم دندان داریم. کودکان و نوجوانان معمولاً نیازی به تعویض دندان های خود با ایمپلنت ندارند زیرا دندان های دائمی یا ارتودنسی می تواند لبخند آنها را بازگرداند.
 • بزرگسالان باید دندان های از دست رفته را با ایمپلنت دندان جایگزین کنند. اگر فک آنها بدون تکیه گاه باقی بماند، آسیب ناشی از تحلیل استخوان به سختی قابل ترمیم است.

طول دوره درمان ایمپلنت دندان چقدر است؟

برای اینکه ایمپلنت دندانی پایدار باشد، بدن باید استخوان را تا سطح ایمپلنت رشد دهد که مدت زمان درمان ایمپلنت را تعیین می کند.

اگر در طول دوره یکپارچگی استخوان، پیچ ایمپلنت دندان مطابق با فرآیندهای بیولوژیکی در بدن حرکت کند، می تواند در یکپارچگی استخوان اختلال ایجاد کند و در نتیجه میزان شکست ایمپلنت دندان افزایش می یابد.

حداقل مدت زمان کاشت دندان در طول دوره ادغام از 3 تا 6 ماه است. تا دو هفته طول می کشد تا تاج دندان با پایه ترکیب شود.

البته مدت زمان کاشت دندان در افراد مختلف متفاوت است. افرادی که به پیوند استخوان یا روش های سینوس نیاز دارند، قطعاً نسبت به افرادی که به این روش ها نیازی ندارند، زمان درمان طولانی تری را تجربه خواهند کرد.

البته کاشت فوری نیاز به دوره و مدت درمان کوتاه تری دارد اما این روش برای همه مناسب نیست.

به طور کلی، بسته به تعداد و نوع ایمپلنت ها و دندان های جایگزینی که استفاده کرده اید، کل فرآیند ایمپلنت دندان می تواند بین 3 تا 9 ماه طول بکشد. پس از اتمام ایمپلنت دندان لازم است به طور مرتب برای معاینات دوره ای به دندانپزشک مراجعه کنید.