روش های حفظ سلامت دندان ها

روش های حفظ سلامت دندان ها

بعضی ها فکر می کنند چشم، مو یا بینی و… شخصیت و زیبایی آدمی را نشان می دهد.

اما در واقع هیچ چیز مثل یک لبخند زیبا، با دندان های سفید، مرتب، یک دست، شخصیت آدم ها را نشان نمی دهد. و بدون پوسیدگی لبخندی که از خود به جا می گذارد معمولا در ذهن مردم نقش می بندد.

این در حالی است که همین موضوع می تواند برعکس باشد و بوی بد دهان، دندان های زرد، شکسته و آسیب دیده تاثیر بدی روی روح و روان طرف مقابل بگذارد.

در این مقاله می توانید ۷ روش روزانه برای محافظت از دندان ها و سایر مقالات مرتبط با این نکات را مطالعه کنید.

مهم ترین نکات برای حفظ سلامت دندان ها

مهم ترین نکات برای حفظ سلامت دندان ها

دندان ها عمدتاً از مواد معدنی تشکیل شده اند که به مرور زمان پلاک ها که لایه نازکی از باکتری های چسبنده و بی رنگ هستند، می توانند به سطح دندان شما بچسبند.

این زمانی اتفاق می افتد که باکتری ها از غذاهای شیرین تغذیه می کنند، زیرا اسیدهایی تولید می کنند که مینای دندان را از بین می برد. مصرف دخانیات یکی از مهم ترین عوامل خطر مرتبط با بیماری لثه است که باید با روش های محافظت از دندان خنثی شود.

اما اگر اصولاً نکات ذکر شده را رعایت کنید، روزانه و در زمان‌های مشخصی می‌توانید در مدت زمان کوتاهی شاهد تغییراتی در دندان‌های خود و بهبود رنگ و ظاهر آن‌ها باشید.

مهمترین نکات برای محافظت از دندان عبارتند از:

1. دو بار در روز به مدت دو دقیقه مسواک بزنید

انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) می گوید:

دندان های خود را دو دقیقه در روز مسواک بزنید. این کار دندان های شما را در بهترین حالت خود نگه می دارد. مسواک زدن دندان ها و زبان با مسواک نرم و خمیردندان حاوی فلوراید باعث پاکسازی غذا و باکتری از دهان می شود. مسواک زدن همچنین ذراتی را که دندان های شما را می خورد و باعث ایجاد حفره می شوند، از بین می برد.

2. مسواک زدن در صبح با میکروب ها مبارزه می کند

مسواک زدن در صبح

دمای داخلی دهان 98.6 درجه فارنهایت (37 درجه سانتیگراد) است. به این معنا که گرم و مرطوب و پر از ذرات غذا و باکتری است. همه این موارد منجر به رسوباتی به نام پلاک می شود.

هنگامی که تجمع پیدا می کند، روی دندان های شما کلسیفیه یا سفت می شود و جرمی ایجاد می کند که به آن جرم نیز می گویند.

تارتار نه تنها لثه های شما را تحریک می کند، بلکه می تواند منجر به بیماری لثه و بوی بد دهان نیز شود. حتماً صبح ها دندان های خود را مسواک بزنید تا پلاک هایی که در طول شب ایجاد می شود از بین برود.

3. زیاد مسواک نزنید

اگر بیش از دو بار در روز مسواک بزنید، در مجموع بیش از چهار دقیقه، می توانید لایه ای از مینای دندان را که از دندان هایتان محافظت می کند، بردارید.

هنگامی که مینای دندان از بین می رود، لایه ای از عاج را آشکار می کند. عاج دارای سوراخ های ریزی است که به انتهای عصبی منتهی می شود.

وقتی این اعصاب تحریک می شوند، می توانید انواع درد را احساس کنید. با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، تقریبا 20 درصد از بزرگسالان درد و حساسیت دندان را تجربه کرده اند.

4. توربوشارژر نیست

مسواک زدن خیلی سخت نیز امکان پذیر است. دندان هایتان را طوری مسواک بزنید که انگار دارید آن ها را پولیش می دهید. اگر مسواک شما به نظر می رسد که شخصی روی آن نشسته است، فشار زیادی وارد می کنید.

مینای دندان به اندازه کافی قوی است که از دندان های شما در برابر هر چیزی که وارد دهان شما می شود، از خوردن و آشامیدن تا شروع فرآیند گوارش محافظت می کند.

کودکان و نوجوانان مینای نرم تری نسبت به بزرگسالان دارند و دندان های آنها بیشتر در معرض پوسیدگی و فرسایش ناشی از غذا و نوشیدنی است.

5. مطمئن شوید که هر روز از نخ دندان استفاده می کنید

آیا می خواهید در معاینه بعدی از تراشیدن حداقل دندان های خود اجتناب کنید؟ نخ دندان، ذرات از دست رفته در اثر مسواک زدن را شل می کند.

همچنین پلاک ها را از بین می برد و در نتیجه از تشکیل تارتار جلوگیری می کند. در حالی که پلاک به راحتی برداشته می شود، برای برداشتن پلاک به دندانپزشک نیاز دارید.

6. مهم نیست چه زمانی این کار را انجام می دهید

بهتر است دو یا سه بار در روز مسواک بزنید و نخ دندان بکشید تا هر گونه آلودگی بین دندان ها و لثه ها پاک شود و دندان های شما پوسیده نشوند.

7. از نوشیدن نوشابه خودداری کنید

برای جلوگیری از پوسیدگی دندان از نوشیدن نوشابه خودداری کنید، بسیاری از انجمن های دندانپزشکی به مردم در مورد خطرات نوشابه هشدار می دهند.

مهم ترین دلیل این است که نوشابه فقط قند نیست، بلکه نوشابه های رژیمی به دندان ها نیز آسیب می زند. اسید موجود در جوش شیرین به دندان ها حمله می کند.

وقتی اسید مینای دندان را می خورد، حفره ایجاد می کند، سطح دندان را لکه دار می کند و ساختار داخلی دندان را از بین می برد. برای جلوگیری از پوسیدگی دندان های مرتبط با نوشیدن، مصرف نوشابه های گازدار خود را محدود کنید و به خوبی از دندان های خود مراقبت کنید.

نخ دندان کشیدن در طول روز

نخ دندان کشیدن در طول روز

نخ دندان کشیدن راه خوبی برای از بین بردن پلاک ها و باقی مانده های غذایی است که مسواک شما نمی تواند آنها را پاک کند. ناحیه زیر خط لثه و فضای بین دندان‌ها مناطق آسیب‌پذیر و حساسی هستند که پلاک‌ها می‌توانند در آن‌ها رسوب کرده و به حفره تبدیل شوند.

اگر به طور مرتب نخ دندان نکشید، تجمع پلاک و جرم دندان علاوه بر بیماری لثه می تواند منجر به پوسیدگی دندان شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.