علت فاصله بین دندان های کودکان چیست؟

هنگام تحقیق در مورد علل ایجاد فاصله بین دندان های کودکان، اکثر والدین وقتی متوجه شکاف بین دندان های شیری در کودک خود می شوند و با دندانپزشک مشورت می کنند، نگران می شوند.

به طور کلی، فاصله بین دندان ها در کودکان دلیلی برای نگرانی نیست و بخشی از رشد کودک شما است. این فاصله کاملا طبیعی است. بیشتر شکاف های بین دندان های شیری فک بالا تا سن 11 سالگی خود به خود بسته می شود و نیازی به استفاده از روش های درمانی خاصی نیست.

وجود فضای خالی بین دندان ها در کودکان نشان دهنده وجود فضای کافی برای رشد دندان های آسیاب است.

به همین دلیل در بسیاری از موارد، فاصله بین دندان ها یک مشکل کاملا طبیعی است و حتی به نفع کودک خواهد بود، البته همیشه شرایط این گونه نیست.

گاهی اوقات والدین متوجه می شوند که با وجود رشد دندان های دائمی، هنوز فاصله ای بین دندان ها وجود دارد که از بین نرفته است.

در این صورت باید از روش های درمانی خاصی برای ترمیم فاصله بین دندان های کودکان استفاده کرد. در ادامه این مقاله قصد داریم این مشکل را به تفصیل توضیح دهیم. پس پیشنهاد می کنیم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

علت ایجاد فاصله بین دندان ها در کودکان

دلایل ایجاد فاصله بین دندان ها در کودکان متفاوت است.

فاصله بین دندان ها در کودکان

1. نوار فرنوم

شایع ترین علت ایجاد شکاف در دندان های جلویی کودکان به دلیل بند افسار است. معمولا دندان های شیری کودکان بین 6 تا 9 ماهگی بیرون می آید. با رشد کودکان، فرنولوم کوتاه و کوچکتر می شود و به مرور زمان فضاهای بین دندانی از بین می رود.

نوار فرنوم

اندازه دندان های شیری بسیار کوچکتر از دندان های دائمی است. این دندان ها ممکن است پایین تر از حد طبیعی باشند و دو دندان جلویی بالایی را از یکدیگر دور نگه دارند.

2. رشد طبیعی

گاهی ایجاد فاصله بین دندان ها در کودکان باعث نگرانی نمی شود و نشان دهنده رشد طبیعی دندان های کودکان است.

به عنوان یک قاعده، فضای کوچکی بین دندان های شیری وجود دارد تا فضایی برای بیرون آمدن دندان های بزرگ ایجاد شود. به همین دلیل نباید نگران شکاف بین دندان های شیری باشید.

بالاخره به محض بیرون آمدن دندان های دائمی، این شکاف ها بسته می شود و فاصله بین دندان های بچه ها از بین می رود. معمولاً هر چه دندان های بالغ بیشتر رشد کنند، شکاف سریعتر بسته می شود.

3. نداشتن دندان

از دست دادن دندان نه تنها در کودکان و بزرگسالان رخ می دهد. نوزادان نیز ممکن است دندان های خود را از دست بدهند. برخی از کودکان ممکن است به دلیل از دست دادن یک یا دو دندان دچار این عارضه شوند.

این کودکان یا نوزادان با دندان های از دست رفته در فک به دنیا می آیند. این باعث ایجاد فضای خالی در اطراف دندان از دست رفته می شود.

گاهی اوقات این دندان ها در استخوان فک گیر می کنند و بیرون نمی آیند و باعث می شوند دندان های مجاور از هم دورتر شوند. البته این اتفاق بسیار نادر است و ممکن است برای هر کودکی اتفاق نیفتد.

4. دندان اضافی

دندان اضافی

یکی دیگر از دلایل ایجاد فاصله بین دندان ها در کودکان وجود دندان های اضافی است. گاهی اوقات دندان های اضافی در فک وجود دارد که می تواند در رویش دندان های دیگر اختلال ایجاد کند و باعث ایجاد فاصله بین دو دندان مجاور شود.

5. دندان های کوچک

دندان های شیری معمولا کوچکتر از دندان های دائمی هستند. در برخی موارد، دندان های دائمی که در آن رشد می کنند ممکن است کوچکتر از سایر دندان های دائمی باشند و باعث ایجاد فاصله بین دو دندان مجاور شوند.

6. آرواره های فک صورت

گاهی اوقات اندازه فک بر فاصله بین دندان های کودکان نیز تاثیر می گذارد. در برخی افراد اندازه فک از اندازه دندان ها بیشتر است و این باعث ایجاد فاصله بین دندان ها می شود.

اگر تفاوت مشخصی بین اندازه، شکل فک و محل قرارگیری دندان ها وجود داشته باشد، دندان ها و فک به درستی روی هم قرار نمی گیرند.

درمان و اصلاح فاصله بین دندانی در کودکان

درمان و اصلاح فاصله بین دندانی در کودکان

گاهی اوقات فاصله بین دندان ها در کودکان کاملا طبیعی است. فقط والدین باید صبر کنند تا این مشکل با رویش دندان های دائمی حل شود. اما در برخی موارد دیگر فاصله بین دندان ها مشکل بزرگی می شود و باید از روش های دیگری برای درمان استفاده کرد.

اگر فاصله بین دندان ها برای کودک آزاردهنده یا مشکلی ایجاد نکند، می توان این فاصله را همان طور که هست باقی گذاشت.

گاهی برخی از والدین به دلیل نگرانی از این مشکل برای حل مشکل خود به متخصص ارتودنسی مراجعه می کنند.

در ادامه چند روش درمان فاصله بین دندان ها در کودکان را به شما می گوییم.

1. پرکننده کامپوزیت

یکی از روش های درمان شکاف بین دندان ها در کودکان استفاده از پرکننده کامپوزیت است. پرکننده های کامپوزیتی از نوعی رزین ساخته می شوند و به عنوان ماده ای سفید یا شیری برای پر کردن حفره ها استفاده می شوند. این ماده پرکننده را می توان همراه با باندینگ روی دندان استفاده کرد.

پرکننده های کامپوزیت انواع مختلفی دارند. ابتدا دندانپزشک نزدیک ترین رنگ به دندان کودک را انتخاب می کند و سپس بخشی از ماده کامپوزیت را روی سطح شکاف می گذارد. سپس با دادن شکل به مواد کامپوزیت، شکاف دندانی را کاملا پاک می کند.

2. روکش دندان

روکش دندان

روکش های دندانی نیز انتخاب مناسبی برای درمان فاصله بین دندانی در کودکان است. این روکش ها از مواد مختلفی ساخته می شوند. به عنوان مثال، برخی از روکش ها از سرامیک، کامپوزیت یا گلاس آینومر ساخته می شوند.

اگر شکاف کوچک باشد، پزشک ممکن است از روکش هایی استفاده کند که فقط کمی پهن تر از دندان های طبیعی هستند تا شکاف را بپوشانند.

این روکش ها به طور دائم یا چندین سال به سطح دندان چسبانده می شوند و ظاهر دندان را بهبود می بخشند. روکش های دندانی معمولاً برای پوشاندن، محافظت، ترمیم و بهبود فرم دندان ها استفاده می شوند.

3. پل دندان

پل یا بریج دندان یکی دیگر از روش های اصلاح شکل دندان ها است. بریج دندانی از یک پایه فلزی تشکیل شده است که می تواند تاج دندان مصنوعی را روی سطح لثه نگه دارد و با دندان های مجاور متصل می شود.

بریج دندان همچنین برای جایگزینی یک یا چند دندان از دست رفته استفاده می شود و برای اصلاح شکل دندان ها یا بستن فاصله بین دندان ها در کودکان انتخاب ایده آلی است.

4. ایمپلنت

ایمپلنت یک پیچ فلزی است که در استخوان فک قرار می گیرد تا تاج یا پروتز دندان را نگه دارد. اگر پزشک بخواهد از ایمپلنت یا بریج دندان برای جایگزینی دندان های از دست رفته استفاده کند، می تواند از این طریق فاصله بین دو دندان مجاور را کنترل کند.

5. تجهیزات ثابت

روش دیگری که برای اصلاح یا درمان شکاف بین دندان ها در کودکان استفاده می شود، استفاده از وسایل ثابت مانند بریس است. بریس های دندانی معمولاً روی دندان های جلویی ثابت می شوند.

گاهی اوقات از لثه برای بستن فاصله بین دندان ها استفاده می شود که در فصل های قبل به طور کامل توضیح داده شد.

6. بریس های شفاف

گاهی اوقات کودکان ممکن است به بریس حساسیت داشته باشند. در این حالت می توانید از بریس های نامرئی استفاده کنید که نوعی بریس شفاف یا مجموعه ای از قطعات پلاستیکی هستند که روی دندان ها قرار می گیرند و به آرامی دندان ها را به هم می چرخانند.

7. عمل فرنکتومی

عمل فرنکتومی

اگر فرنولوم باعث ایجاد فاصله بین دندان‌ها در کودکان شود، می‌توان از جراحی برای برداشتن دندان‌ها استفاده کرد.

8. جراحی دهان

اگر مشکلات جدی در استخوان فک وجود داشته باشد، دندانپزشک ممکن است از روش جراحی برای برداشتن دندان های فرورفته یا کشیدن آنها استفاده کند.

معمولا اگر روش های دیگر اصلاح فرم دندان نتیجه ندهد، استفاده از روش جراحی بسیار مفید خواهد بود.

معایب فاصله بین دندان های کودکان

معایب فاصله بین دندان های کودکان

ایجاد فاصله بین دندان ها در کودکان مشکل خاصی ایجاد نمی کند. همانطور که گفته شد این عارضه معمولا تا زمانی که دندان های دائمی رویش نیافته اند متوقف نمی شود.

اما گاهی چنین عارضه ای برای کودکان مشکل ایجاد می کند. در ادامه برخی از معایب فاصله بین دندان های کودکان را به شما خواهیم گفت:

1. کاهش اعتماد به نفس

به دلیل این مشکل، کودکان اعتماد به نفس خود را از دست می دهند. مثلاً ممکن است در مقابل دیگران خجالتی باشند یا نتوانند لبخند بزنند. این موضوع در بزرگسالی تاثیر بسیار بدی بر روان کودک خواهد گذاشت.

2. دندان های کج

یکی دیگر از معایب فاصله بین دندان های کودکان، ایجاد دندان های شلوغ یا کج است. فاصله زیاد بین دندان های جلو ممکن است جایی برای رویش دندان های دیگر باقی نگذارد. در این صورت ممکن است فرد در جویدن غذا دچار مشکل شود. مثلا ممکن است مدام زبانش را گاز بگیرد.

3. دیاستم کودکان

دیاستم کودکان

دیاستم نوزادی نوعی عارضه است که باعث ایجاد فاصله بین دو دندان جلویی فک بالا می شود. تقریبا نیمی از کودکان زیر شش سال در این ناحیه از فک دیاستم دارند.

در بیشتر موارد، شکاف به خودی خود بسته می شود. هنگامی که کودکان به 8-9 سالگی می رسند، علائم و نشانه های دیاستم در دهان به طور کامل از بین می روند.

اگر بعد از رویش دندان های دائمی دیاستما باقی بماند، باید از روش های درمانی در دندانپزشکی استفاده کنید.

عوامل مختلفی بر ایجاد دیاستما در کودکان تأثیر می گذارد:

  • به عنوان مثال، ژنتیک یکی از عوامل موثر بر دیاستم است. یک کودک ممکن است دندان های کوچک و استخوان فک بزرگ را از والدین خود به ارث ببرد. اگر دندان ها کوچک باشند، نمی توانند فضای فک را به طور کامل پر کنند.
  • یک فک بزرگ به دندان ها اجازه می دهد تا حرکت کنند یا بیشتر از هم رشد کنند.
  • فرنولوم فک بالا نیز در ایجاد دیاستما موثر است. در واقع، بافتی که لب را به لثه یا فرنولوم متصل می کند، می تواند بسیار بزرگ باشد. هرچه این بافت بزرگ‌تر باشد، دندان‌ها می‌توانند جدا از یکدیگر رشد کنند.
  • برخی از عادات بد شکل گرفته در دوران کودکی نیز در ایجاد دیاستما موثر است. به عنوان مثال، اگر کودک شما انگشت شست خود را می مکد و به عادت تبدیل می شود، ممکن است دندان ها به سمت جلو فشار داده شوند یا از جای خود خارج شوند.
  • همچنین عاداتی مانند فشار دادن زبان باعث می شود دندان ها به سمت جلو حرکت کنند و بین آنها فاصله ایجاد شود.

سوالات متداول

هزینه رفع فاصله بین دندان ها چقدر است؟

هزینه از بین بردن فاصله بین دندان ها به نوع درمان بستگی دارد. برای اطلاع از قیمت دقیق بهتر است با متخصص دندانپزشکی مشورت کنید که پس از انجام معاینات لازم و انتخاب درمان مناسب، قیمت نهایی را اعلام خواهد کرد.

چه مشکلاتی هنگام کاهش فاصله بین دندان ها ایجاد می شود؟

گاهی اوقات فاصله بین دندان ها ممکن است به نظر برسد که دندان در حال افتادن است. فرد هنگام خندیدن احساس ناخوشایندی می کند و این به طور مستقیم بر اعتماد به نفس او تأثیر می گذارد.

علاوه بر این، لثه ها در دراز مدت آسیب می بینند زیرا عمل جویدن باید با دندان انجام شود نه لثه.

آیا می توان از ایجاد فاصله بین دندان ها جلوگیری کرد؟

شکاف بین دندان ها زمانی رخ می دهد که دندان های کافی وجود نداشته باشد یا زمانی که بین فک و دندان ها ناهماهنگی وجود دارد.

به همین دلیل قابل پیشگیری نیست و فقط قابل درمان است. همچنین اگر درمان نشود، تا آخر عمر به همین شکل باقی می ماند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.