بهترین زمان برای عصب کشی دندان کی هست؟

بهترین زمان برای عصب کشی دندان کی هست؟

کشیدن عصب دندان یکی از جدیدترین روش های پیشگیری از دندان درد است. زمانی که دندان ها به شدت پوسیده و آسیب دیده اند می توان از کشیدن عصب دندان استفاده کرد.

در جراحی مغز و اعصاب ابتدا دندان خالی می شود و پس از برداشتن مواد عصبی با استفاده از مواد پرکننده ترمیم می شود. اگر مشکل دیگری برای دندان وجود داشته باشد، دندانپزشک آن را برطرف می کند. درمان ریشه در واقع درمان بیماری های ریشه است.

جراحی مغز و اعصاب روشی است که در آن مواد و اعصاب عفونی در پالپ دندان برداشته می شود تا دندان در برابر آسیب میکروبی در آینده محافظت شود.

بنابراین برای اطلاع از زمان دقیق کشیدن دندان و جراحی ریشه، به طور مرتب به دندانپزشک مراجعه کنید. ریشه از دو قسمت بافت سخت و نرم تشکیل شده است. بافت های نرم شامل شریان ها، سیاهرگ ها و اعصاب هستند.

قسمت قابل رویت دندان بالای لثه تاج دندان نامیده می شود. در زیر خط لثه، چیزی که دندان را به خط لثه متصل می کند، ریشه دندان است. سیستم ریشه دندان در واقع شبکه ای است که فضای خالی بین دندان و ریشه را پر می کند.

کانال های ریشه با بافت همبند شل به نام پالپ دندان و بار مواد مغذی پر شده و وظیفه رساندن آب به دندان ها و همچنین پاسخ به گرما و سرما را بر عهده دارند.

هنگامی که دندان عفونی می شود، پالپ ملتهب می شود. به همین دلیل است که ممکن است هنگام خوردن یا نوشیدن احساس درد کنید.

در صورت عدم درمان، عفونت می تواند عمیق تر شود و کل سیستم عصبی ریشه دندان را درگیر کند. در چنین مواردی کشیدن دندان ضروری است.

مراحل درمان ریشه

پس از ویزیت و معاینه اشعه ایکس، دندانپزشک عصب کشی را تشخیص داد. درمان ریشه در چند مرحله انجام می شود.

 • در مرحله اول کانال ریشه، محفظه پالپ یا محفظه عصبی خالی شده و فضای باقیمانده به طور کامل تمیز می شود و در مرحله بعد این فضای باز پر می شود.
 • در صورت نیاز به مراجعه بیش از یک بار به دندانپزشک برای درمان دندان، با گذاشتن بانداژ موقت، درمان به دفعه بعد موکول می شود.
 • در ویزیت بعدی پانسمان موقت برداشته می شود و محفظه پالپ و ریشه دندان در مراحل دائمی کاملاً با مواد مخصوص پر می شود و در نهایت تاج دندان ساخته می شود که تبدیل به دندان طبیعی می شود.
 • اگر شکستگی عمیق باشد، دندان مصنوعی باید جایگزین تاج شود. اگر هر یک از این مراحل به دلایلی از جمله به موقع نرسیدن بیمار انجام نشود، احتمال شکست درمان وجود دارد. سال‌ها پیش این دندان‌ها با ریشه‌های آسیب‌دیده بیمار کشیده می‌شدند، اما امروزه این دندان‌ها با درمان ریشه نجات پیدا می‌کنند و برای مدت طولانی در دهان باقی می‌مانند.

مراحل عصب کشی دندان

مراحل عصب کشی دندان

جراحی مغز و اعصاب، اندودنتیکس یا کانال ریشه به معنای تخلیه کانال های داخل دندان و پرکردن آن کانال ها با مواد مخصوص است.

مراحل برداشتن دندان در زیر آورده شده است:

 • مرحله اول: برداشتن پوسیدگی و دسترسی به کانال های دندانی
 • مرحله دوم: تمیز کردن و شستشوی کانال ها
 • سطح سوم: پر کردن سلسله مراتبی کانال ها با مواد ضد باکتری
 • مرحله چهارم: ترمیم تاج و فاست دندان

تفاوت کیفیت عصب کشی دندان

برخلاف تصور رایج، عصب کشی به سادگی متوقف کردن درد نیست. عصب کشی با درجه پایین به این معنی است که هر یک از مراحل فوق ناقص است و علیرغم تسکین کوتاه مدت درد، اثرات طولانی مدتی را پشت سر می گذارد.

این عوارض جانبی عبارتند از:

 • با جراحی مغز و اعصاب با کیفیت پایین، احتمال تشکیل کیست در انتهای ریشه بسیار زیاد است.
 • استخراج ضعیف عصب منجر به آسیب دندان در آینده می شود.
 • درمان نادرست کانال ریشه باعث کوتاه شدن عمر دندان می شود.
 • پتانسیل درد در آینده با قطع عصب با کیفیت پایین پس از تسکین اولیه درد زیاد است.
 • احتمال ترک و شکستگی با عصب کشی با کیفیت پایین بسیار زیاد است. برداشتن عصب دندان دردناک است
 • عصب کشی دندان بدون درد در کلینیک دندانپزشکی فیکس کلینیک انجام می شود. خطر درد در حین عصب کشی در این مرکز بسیار کم است اما احتمال بروز درد بعد از عصب کشی وجود دارد که با کمک مسکن ها می توان از بروز درد جلوگیری کرد.

علت درد ریشه دندان

علت درد ریشه دندان

علت درد بعد از عصب کشی چیست؟ آیا بعد از برداشتن عصب دندان درد دارد؟ چرا دندان بعد از کشیدن عصب درد می کند؟ برای پاسخ به این سوالات باید بگوییم: فرض کنید انگشت شخصی قطع شده است، آیا قطع اعصاب آن شخص دلیل خوبی برای رنج نبردن آن شخص است؟ قطع کردن هر عصب به معنای بریدن بخشی از عصب باقی مانده در بدن و انتهای عصب قطع شده است که باعث ایجاد درد در فرد می شود.

گاهی اوقات این درد زیر آستانه درد فردی است و دردی را احساس نمی کنیم، اما گاهی ممکن است احساس درد کنیم که در این صورت می توان با مصرف مسکن هایی مانند نوافن از بروز این درد جلوگیری کرد. در واقع درد بعد از عصب کشی طبیعی است و نشان دهنده عصب کشی ناقص نیست.

اگر این درد بیش از یک هفته طول بکشد، امکان ترمیم دندان (حتی افزایش نامحسوس) وجود دارد که در این صورت برای معاینه با دندانپزشک خود مشورت کنید.

هزینه طولانی مدت برداشتن عصب با کیفیت پایین (ارزان) بیشتر از هزینه برداشتن عصب با کیفیت است، بنابراین احتمال آسیب و شکستگی دندان با برداشتن عصب با کیفیت در آینده کمتر است، بنابراین مشتریان هزینه های کمتری را متحمل خواهند شد. حذف عصب با کیفیت شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.